top of page
Szukaj

Póki masz czas, czyli jeśli obawiasz się utraty pracy

Zaktualizowano: 24 lut 2021

To czas wielu obaw. Niepokoju, niepewności i podskórnego napięcia.

Próbuję zachować fason, ale obawiam się o przyszłość. Próbuję zachować spokój, ale zaskakujące ruchy w mojej organizacji mnie z niego wytrącają. A jeśli stracę pracę?


1. Pokaż swoją wartość. W trudnych czasach najbardziej cenieni są menedżerowie z inicjatywą, potrafiący myśleć niestandardowo i działać odważnie; budujący motywację i zaangażowanie członków zespołu.

Zastanów się, czego Twoja organizacja potrzebuje teraz najbardziej. Poszukaj rozwiązań, zwłaszcza tych niestandardowych, nietypowych, nieszablonowych. Sięgaj po inspiracje. Może to Jobs, Musk albo Bezos? Może historia twojej prababki, albo sposób działania twojego pierwszego szefa? Wykłady TED? Działaj sam lub zaproś do wspólnego myślenia zaufane osoby. Rozbudź swoją kreatywność na wszelkie możliwe sposoby. Jeśli nie teraz, to kiedy?

Swoimi pomysłami podziel się w przemyślany sposób. Zastanów się:

a) kto warto, żeby poznał je jako pierwszy,

b) w jakim momencie,

c) w jakiej formie,

d) w całości, czy tylko części.

Zawalcz o swoje rekomendacje. Pokaż swoją wartość dla organizacji, zanim organizacja podda ją weryfikacji. Pokaż, że strata ciebie może być nieopłacalna.

Twoje wcześniejsze sukcesy tracą teraz na znaczeniu. Należą bowiem do świata sprzed Covid-19.


2. Ludzie. Zadbaj o ludzi w zespole i współpracowników. To wręcz moralny obowiązek każdego lidera. Naturalni przywódcy o tym wiedzą, bo taką postawę mają zapisaną w DNA. To, jak działasz w kryzysie, buduje twoją reputację na rynku. Będzie ci ona towarzyszyć w kolejnych latach.


3. Networking. Ludzie wokół ciebie tworzą sieć - powiązań, relacji, znajomości. O każdej z tych osób możesz coś powiedzieć. Każda z tych osób może powiedzieć coś o tobie. Możesz być przykładem świetnego szefa, za którym ludzie chętnie podążają. Bohaterem opowieści o niebywałej sile charakteru lub ponadprzeciętnej kreatywności. Człowiekiem o mocnym kręgosłupie moralnym i kolegą, który zawsze potrafi rozładować napięcie w zespole. Chcąc nie chcąc jesteś mikrocelebrytą w swojej społeczności. To od oceny twoich działań zależy twój biznesowy wizerunek. Im większe budzą one emocje, tym większe masz "zasięgi". Każda z osób w twoim otoczeniu jest lub może być początkiem "łańcuszka szczęścia".

Do sieci należą nie tylko osoby, z którymi aktualnie współpracujesz, ale również osoby z twojej zawodowej przeszłości.

Rozbudowana sieć kontaktów i relacji jest niebywale przydatna w momencie poszukiwania pracy. Pozwala bowiem dotrzeć do tzw. ukytych rekrutacji, które stanowią istotną część wszystkich rekrutacji na rynku.


4. Linkedin. Skoro czytasz ten tekst, to znaczy, że Linkedin nie jest ci obcy. Bez względu na to, jaki masz do niego stosunek, należysz do tej społeczności.

Wiele miesięcy zajęło mi, zanim się do niego przekonałam. Dziś twierdzę, że jest zalążkiem równoległej wirtualnej rzeczywistości biznesowej. Nie każdy chce być jej częścią. Warto, jednak znać cenę rezygnacji - to wykluczenie ze współczesności.

To przestrzeń, gdzie budujesz swój wizerunek. Nie mitycznymi aktywnościami (chyba, że jesteś marketingowcem, PRowcem lub ekspertem od mediów społecznościowych), ale informacjami dotyczącymi historii zawodowej, pełnionych obowiązków i osiągniętych sukcesów, zdjęciem ... a nawet samą nieobecnością.

To emanacja twojej sieci relacji zawodowych i biznesowych. Obecnych i przyszłych.


5. Resume. Kiedy posiadasz profil na Linedin, stworzenie cv jest dużo prostsze. Warto mieć je przygotowane, gdyby na rynku pojawiła się interesująca oferta. Nie musisz jej szukać. Może ona dotrzeć do ciebie poprzez łańcuch poleceń, który zahaczy o twoją sieć.


6. Przyszłość. Już wkrótce będziemy mówić o świecie sprzed Covid i po. To moment, aby przyjrzeć się temu, za czym najbardziej zawodowo tęsknimy - czego nam najbardziej brak, a czego nie brak zupełnie. Jaki chciałbyś, żeby był twój zawodowy nowy świat? Nowa rola? Nowe zadania? Nowa branża? Inna forma współpracy? Inna lokalizacja?


7. Czas. Cokolwiek dla siebie zaplanujesz, wdrożenie tego będzie wymagało czasu. Dużo czasu. Zapewne więcej czasu, niż zakładasz. Zweryfikuj zatem swoje zasoby. Bądź krytyczny wobec nich. Opracuj kilka scenariuszy. Bądź przygotowany również na ten najgorszy.

Jeśli masz wątpliwości, jak w aktualnej sytuacji zadbać o swoją zawodową pozycję i przyszłość, zapraszam na indywidualną konsultację^.


11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page