top of page
Szukaj

Czy to sztorm czy tsunami? Pierwsza fala porywa HRowców

Koronawirus zdominował nasze myśli i rozmowy. Media codziennie atakują nowymi doniesieniami. Tymczasem analitycy rynku zwłowieszczą: bezrobocie osiągnie poziom 30%! Od czerwca, a może już od połowy maja przyjdzie fala zwolnień.


Na horyzoncie pojawiła się pierwsza potężna fala. To HRowcy: każdego szczebla, sektora i poziomu, pracujący w korporacjach i mniejszych organizacjach, w polskich i zagranicznych firmach oraz po stronie dostawców z branży. To oni aktualnie zgłaszają się do mnie po pomoc najczęściej.


Znakomici fachowcy! Profesjonaliści z ogromnym stażem i nibywałym doświadczeniem. Odpowiedzialni i odważni liderzy zmian. Wizjonerzy i ambitni stratedzy. Młodzi idealiści.


Do tej pory rekrutacje zlecali lub nadzorowali. Czuwali nad profesjonalnie przeprowadzonym procesem selekcji. Przyznają, że po drugiej stronie "rekrutacyjnego stołu" ich wcześniejsze doświadczenia są niewiele przydatne, a znajomość drugiej perspektywy stanowi tylko nieznaczne ułatwienie. Brakuje im wiedzy na temat tego, jak podejmowane są decyzje o wyborze nowego pracownika w innych organizacjach. Na co zwracają uwagę decydenci z poszczególnych branż lub części struktury, zwłaszcza w przypadku rekrutacji osób na stanowiska HRowe? Jak aktualnie działać, jak skutecznie znaleźć pracę? Jak odróżnić się od konkurentów? Bez tej wiedzy poszukiwanie nowego pracodawcy przypomina podbój oceanu kajakiem. Niektórym się to udaje.


Menedżerom HR, z którymi aktualnie współpracuję, pomagam w przebudowaniu cv zgodnie z potrzebami czasów, a nie przeszłych zasług. Wielu z nich wymienia długą listę zadań, ale nie potrafi mówić o sukcesach. Z łatwością żongluje opowieściami o projektach, które prowadzili, ale trudno im jednoznacznie wskazać w nich swoją rolę.


Wydaje się, że w świecie opartym na networkingu, osobom z HR poszukającym pracy będzie łatwiej. Zgodnie ze stereotypem to osoby ekspersyjne, łatwo nawiązujące kontakt i posiadające ponadprzeciętną wiedzę psychologiczną. Tymczasem wiele z nich to osoby o introwertycznej osobowości, niebywale inteligentni wrażliwcy, całkowicie zaangażowani w powierzone zadania. Nie wiedzą do jakich swoich kompetencji powinni sięgnąć, żeby mądrze przejść ten szczególny okres.


O tym jak zadbać o swoją przyszłość zawodową piszę tu. Jak przygotować cv tu. Zapraszam też na indywiduwalną konsultację f2f lub online.


6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page